Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Post-sovjetski fenomeni „kvazi-država“

Komentari (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 23 jun 2009 19:39
Duško Kadić, Podgorica
Sreća je da je Rusija ustala na svoje noge nakog Borisa Jeljcina. Rusija je uvijek bila na strani pravde i najgore od svega je to što mnogi ljudi zaboravljaju da svi mi Srbi i ostali Evropljani dugujemo Ruskoj vojsci za njenu veličanstvenu ulogu u Drugom svjetskom ratu. Sjetimo se da je 27 milona Rusa izgubilo život u ratu i sva zasluge za pobjedu nad Hitlerom pripadaju Crvenoj armiji. Dok je Rusija jaka postojaćemo i mi ma kako se ona odnosila prema nama jer čitava zapadna civilizacija čeka kao čopor hijena da zaskoči Lava i da preuzme sibirske resurse a u tom slučaju bi mi bili pregaženi bez obzira na tzv. evropske vrijednosti, građanske slobode i ljudska prava.
Preporuke:
0
0
2 utorak, 23 jun 2009 20:46
kx
dobar tekst , hvala autoru .
Preporuke:
0
0
3 utorak, 23 jun 2009 22:08
Planeta
Autoru zameram što u ovom tekstu potpuno legitimiše silu u međunarodnim odnosima, i što bi po njegovoj logici Srbija, da bi opstala u stvari trebala da bude vazalna država Rusije, a ne Zapada. Vazal je vazal, kako god se zvao gospodar. Razumljiva je frustracija zbog sudbine Srba iz Hrvatske i BiH i Kosova, ali ipak mislim da se do sada više puta pokazalo da, kada sila zameni pravo u međunarodnim odnosima, to uvek išlo na štetu Srbije. Bez obzira što se međunarodno pravo često pokazuje kao teško licemerje, mislim da ga ne treba negirati, jer je ono i stvoreno zbog malih država, kao kakva-takva zaštita. Dok ga neka sila ne sruši - ali opet male države mogu da se pozivaju na međunarodno pravo pa da u povoljnom trenutku ostvare zaštitu svojih interesa. Ali bolje i tad nego nikad.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 23 jun 2009 23:07
Davor (Osijek)
Svatko tko je čitao moje postove na ovom forumu zna da ja vrlo oštro branim srpske nacionalne interese, i to ne zato jer sam polu-Srbin već isključivo zbog osjećaja PRAVDE (znači li ta riječ išta Srbima i ostalima danas?). No ovdje ću kritizirati autora teksta Vladislava Sotirovića. Veli on da je: "Što se Srba tiče, njihova je najveća istorijska nesreća što nisu imali i još uvek nemaju zajedničku državnu granicu sa Rusijom. Da je imaju, „kvazi-države“ Republika Srpska Krajina i Republika Srpska bi odavno bile nezavisne i od Zagreba i od Sarajeva kao i od Brisela i Vašingtona dok bi se u carskom Prizrenu vijorio srpski barjak kao što se jermenski leprša u Nagorno Karabahu. " Mislite li vi g. Sotirovića zaista da je najveća nesreća Srba što "nemaju zajedničku državnu granicu sa Rusijom"? Kako jadno i NEZRELO! Ja bih rekao da je "najveća nesreća Srba" baš ona ISTA "najveća nesreća" i Hrvata i Bošnjaka i Albanaca i svih ostalih ovci za šišanje na brdovitom Balkanu a to je što nemaju ZRELE elite, a i sami narodi su politički NEZRELI. DJECA! Eto to su i Srbi i Hrvati i Albanci i svi ostali! MALA DJECA. Samo malo djete može misliti da mu mir sa susjedima može osigurati "zajednička granica" sa nekom velesilom. Kako nezrelo i kako KRATKOVIDNO! Mir sa susjedima NIGDJE i NIKADA nisu mogle i ne mogu osigurati sile sa strane. Samo sami narodi koji moraju ODRASTI i koji moraju roditi ZRELE političke elite mogu osigurati sreću i mir na spornim prostorima! Baš zato što će tipičan Hrvat , tipičan Srbin, tipičan Albanac misliti da im sreću i mir sa susjedima mogu osigurati Turska ili USA ili Rusija ili EU ili netko drugi zato ovi prostori i jesu vazda bili i ostali pod KOLONIJALNIM upravama. Samo su se gazde mijenjale ali su sluge ostale iste - NEZRELI Srbi, NEZRELI Hrvati, NEZRELI Albanci... ODRASTITE! Ipak dopuštam da su Srbi politički najzreliji narod na prostoru bivše Jugoslavije, ali samo ako se to uzme RELATIVNO u odnosu na ostale iz bivše zajdeničke države.
Preporuke:
0
0
5 utorak, 23 jun 2009 23:29
Davor (Osijek) @Planeta
A sada nakon kritike na tekst evo i kritike na post čitatelja "Planeta" (utorak, 23 jun 2009 22:08) koji kritizira tekst Vladislava Sotirovića. Velite vi "međunarodno pravo"? Jadna Srbija pored onih koji misle da ih papir može zaštititi. Papir NIKAD nije štitio nikoga! NIKAD! Samo toljaga može pružiti zaštitu, što veća to bolja! I prošlost a bogami i sadašnjost to potvrđuje. Osjetili ste i vi Srbi to a osjetili su i mnogi drugi narodi prije i poslije vas. A čak i kad nemate toljagu a imate nekakav papir ("međunarodno pravo") taj vas papir štiti samo tako dugo dok postoje nekakav garant tog papira, dakle nekakva ravnoteža sila, nekakav balans najvećih, koji jedne druge drže na nišanu. A ako nema balansa badava vam i papir. Ja sam vrlo čvrsto uvjeren da Južni Slaveni (a i ostali Slaveni) danas postoje jedino zato jer POSTOJI jaka Rusija. Dakle uvjeren sam da zbog samog POSTOJANJA Rusije drugim silama ne pada na pamet da antagoniziraju druge Slavene (jer bogati treba negdje instalirati "antiraketne štitove" i "radare" uprene protiv Rusije). Da nema jake Rusije mislite li da bi Njemačka i Italija gledale na Čehe, Poljake, Hrvate i ostale ovako kako ih gledaju danas? Kao vuk ovce! Tako nas gledaju. A kad pregaze Slavene koji su im susjedni na red bi došli SVI ostali. Ako nas ne bi ubijali u koncentracijskim logorima siguran sam da bi to radili polagano (trujući nas svojim prehrambenim i farmaceutskim proizvodima koje uvozimo), ako to već i ne rade danas. I vi, koji sanjate o "međunarodnom pravu", ste u zabludi baš kao i g. Vladislav Sotirović koji pak sanja o "zajedničkim državnim granicama" kao rješenjima za probleme među zavađenim narodima. Trebaju nam ZRELOST, POŠTENJE, MUDROST i SLOGA. Ako toga ima sve se da riješiti. Ako toga nema nikava vas tzv. "demokracija" i biračke kutije ne mogu spasiti od propasti!
Preporuke:
0
0
6 utorak, 23 jun 2009 23:45
Planeta
odgovor Davoru:
Razumem šta hoćeš da kažeš, nego mi tojagu nemamo, odnosno imali smo nekad, al nam u zadnje vreme nije vredela. Naravno da nemam iluzija u pogledu odnosa zapadnih država prema Slovenima,niti mnogo iluzija u pogledu međunardnog prava, nego sam hteo da kažem da je mnogo lakše braniti interese i Srbije, i svih ostalih malih naroda insistiranjem na međunarodnom pravu - naravno uz pokriviteljstvo i podršku Rusije i ostalih jakih zemalja kojima međunarodno pravo baš i nije papir koji se briše i piše po potrebi. Kad si sam onda si ništa, a kad imaš zaštitu, onda tvoj glas može da se čuje i uvažava ako insistiraš na pravu i ponašaš se u skladu s tim - u suprotnom, postaješ potrčko, sluga ili vazal. To naravno važi za male, veliki ionako rade što im je volja. E sad, jedino ako se mali udruže, onda, je l te mogu d apostanu veliki - ali ko može da ujedini Balkance i Slovene, ja to stvarno ne znam.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 24 jun 2009 00:18
Davor (Osijek) @Planeta
Ne znam zašto se pitate o tome "ko može da ujedini Balkance i Slovene"? Ja sam vrlo, vrlo jasno govorio o "rješavanju problema među zavađenim narodima" a ne o nekakvom "ujedinjavanju Balkanaca i Slovena". No ono zašto zapravo reagiram je ovo "Balkance i Slovene". To me jako, jako zagolicalo. Pa nije valjda da mi želite reći da ja, polu-Hrvat-polu-Srbin, nisam Slaven?!? Nije valjda da želite reći da Srbi i Hrvati nisu Slaveni? Ili vas je možda zaboljelo ovo moje pozivanje na Rusiju, garanta fizičke opstojnosti Slavena, dakle i nas Hrvata, Srba, Slovenaca i ostalih bratskih slavenskih naroda koje je posvadila fašistička zapadna banda? E ako je to u pitanju onda mi je vrlo jasno s koje strane puše vaša priča. To je ona drugosrbijanska logika koja se i na ovom forumu infiltrira. Logika onih koji služe zapadnim osvajačima koji su i zavadili ove narode samo da bi nas lakše pojedinačno osvojili. Nisam bio ljubitelj S. Miloševića ali je bio 100% pravu kad je Srbima govorio da su Zapad i Amerika uništili Jugoslaviju te nas posvadili samo da bi nas lakše kolonizirali. Jedino je S. Milošević zaboravio reći što je to 80tih radio u američkoj ambasadi koju je često posjećivao dok je bio srpski bankar. Tko sa đavlom tikve sadi o glavu mu se razbijaju. I Sadam i Milošević su to prekasno saznali.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 24 jun 2009 02:02
Planeta
Davor:
Bio sam nepreciѕan, a vi ste to istakli i iskritikovali - hteo sam da kažem da ne znam ko može da ujedini stanovnike Balkana u recimo neku balkansku federaciju, ili Slovene, u koje naravno ubrajam i Srbe i Hrvate i Slovence u neki recimo sveslovenksi savez, koji bi svakkao bio brana svim osvajačkim težnjama. Nisam rekao da to ne bih voleo, nego da ne znam kako je to izvodljivo. Elem, s obzirom da to ne znam, ističem važnost poštovanja međunardodnog prava, kao kakve takve zaštite nas slabih.
Preporuke:
0
0
9 sreda, 24 jun 2009 09:44
Vladislav B. Sotirović
Poštovani čitaoci i komentatori, kao prvo da vam se zahvalim na čitanju i konstruktivnom komentarisanju teksta. Kao drugo, pokušaću da odgovorim na vaše komentare upućene direktno autoru. Cilj mog teksta, kao što se mislim jasno da videti, je da pokaže i dokaže da i danas kao i u prethodnim povestima međunarodnih odnosa važi nepisano pravilo toljage, tj. formule da "sila Boga ne moli" (to što Bog silu ne voli je njegova privatna stvar obzirom da se od stvaranja sveta ne meša u ovozemaljske poslove - bar po I. Kantu). Princip "međunarodnog prava" je istorijski uveden nakon Vestfalsog mira 1648. g. prema formuli Quius religio eius regio i to prvenstveno da bi velikim evropskim silama garantovao pun suverenitet nad priznatim teritorijama što jednostavno podrazumeva da dotična sila ima pravo "života i smrti" nad svojim sugrađanima i zemljama. Iz novije evropske povesti da navedem samo jedan primer kako u praksi "međunarodno pravo" NE štiti male države i nacije je slučaj Čehoslovačke 1938. g. kada su se u Minhenu četiri velike sile jednostavno dogovorile da raskomadaju Čehoslovačku. Nije slučajno što su baš Česi prošle godine napravili dokumentarac "Ukradeno Kosovo" sa jasnom porukom na samom kraju filma da je slučaj KosMeta nakon 1999. g. potpuno identičan sa slučajem komadanja Čehoslovačke 1938. g. Dakle, nova vremena ali stari principi u međunarodnim odnosima. Što se tiče stvaranja neke nove Jugoslavije i obnavljanja bratstva i jedinstva smatram da bi se u tom slučaju radilo o čistom šarlatanstvu, utopizmu pa i sadomazohizmu bar što se tiče Srba. Što jedan hrvatski emigrant nakon Drugg svetskog rata reče u Argentini: "Koliko još treba da vas pokoljemo pa da vi Srbi konačno shvatite da nam niste braća?".
Preporuke:
0
0
10 sreda, 24 jun 2009 09:54
Vladislav B. Sotirović
Evo i jedne optimističke prognoze:

Barak Obama pita Gospoda šta će se desiti u skorijoj budućnosti sa svetom.

Gospod kaže da će biti Trećeg svetskog rata i da će upravo Obama biti provokator.

Obama zatim pita ko će da pobedi u tom Trećem svetskom ratu.

Gospod kaže da je to poslovna tajna i da ne može da da odgovor na to pitanje jer niko sa Zemlje nije ovlašćen da sazna tu tajnu.

Onda Obama razmišlja kako da dobije odgovor na to pitanje ali posrednim putem pa pita Gospoda da li će se nakon Trećeg svetskog rata moći normalno u prodavnicama kupovati koka-kola.

Gospod odgovara da hoće.

Obama zatim pita koliko će da nakon rata košta jedna flaša Koka-kole.

Gospod odgovara: "12 rubalja".
Preporuke:
0
0
11 sreda, 24 jun 2009 11:08
m. -ić
S autorom ovog teksta se uglavnom može složiti bez uzdržanosti. No, kao u klasičnoj implikaciji, zaključci su tačni, ali u postavkama ima nekih nepreciznosti. Npr. problem graničenja s Rusijom. Jermenija je tražila i dobila vojne garancije od Rusije, i ruski vojnici su npr. raspoređeni duž Jermenskih granica. A Jermenija je okružena: Azerbejdžanom, s kojim je u zamrznutom ratu oko Karabaha; Iranom, s kojim nije u ratu, ali je duž granice zid kao kineski, samo od betona i bodljikave žice, još iz sovjetskih vremena; Turskom, s kojom nije u ratu, ali Turci bi da se onaj pokolj iz 1915 zaboravi, a Jermeni ga ne zaboravljaju, kao ni to da je turska pokrajina Van nekada bila čisto jermenska; i na kraju Gruzijom, s kojom nije u ratu, ali Gruzija jeste u ratu, nazovimo to pravim imenom, s Rusijom, a prijatelj moga neprijatelja itd. dakle Jermenija ne sme baš ni da se sasvim opusti duž te, severne, granice. Sve u svemu, Jermenija nema granicu s Rusijom, okružena je ili neprijateljima, ili primirenim neprijateljima, pa je opet uspostavila čvrstu vojnu saradnju s Rusijom. A i ekonomsku, da ne zaboravimo. Drugo, Čečenija nije ničija zemlja. U sovjetska vremena, sve priznate narodnosti su imale nekakve teritorijalne autonomije, bila je čak i jevrejska republika, i ljudi su imali lične isprave s upisanom teritorijom i narodnom pripadnošću. Putin je sada ove teritorijalno-narodnosne odrednice ukinuo. Autonomija u okviru Rusije je administrativna, donekle i kulturna, ali Rusija više nije tek labavi savez državica i oblasti. S Čečenskim mudžahedinima Rusi ratuju već tristotinak godina, tako da sva ta gužva oko Čečenije manje više obično stanje stvari. Tj, taj sukob je bio od velikog značaja dok je Rusija morala da moli za hleb, nakon dolaska demokratije i slobodnog tržišta. Danas Rusija nikoga ni za šta ne moli. Uostalom veliki deo Čečenaca je u Moskvi, a veliki deo Čečenije su (slovenski) Rusi. Dalke, Čečenija nije ničija zemlja. Čečenija je deo Rusije!
Preporuke:
0
0
12 sreda, 24 jun 2009 12:12
Vladislav B. Sotirović
Poštovani M-ić, moja implikacija sa "no man's land" se ne odnosi na fenomen pravnog statusa ove oblasti, tj. zemlje, već na izgled zemlje nakon rata iz 1999. g. obzirom da je Čečenija dobrim delom pretvorena u sprženu zemlju čije se stanovništvo razbežalo kud koji mili moji. Žestina ruskog odgovora na sve pokušaje američkih marioneta u regionu da i od Rusije naprave ono što su napravili od SFRJ je jasna kako u slučaju Čečenije tako i u slučaju Gruzije kada je ruska artiljerija prošle godine uzvratila žestoko, tačno i efikasno. Što se tiče državne granice sa Rusijom kao garanta, slobode srpskog naroda, teritorijalnog integriteta Srbije i srpskih zemalja, pa čak i njihovog ujedinjenja, jasno je da je posedovanje zajedničke granice sa glavnim zaštitnikom u geopolitičkom i vojnom smislu mnogo bolja varijanta nego biti od njega odvojen čitavom jednom Ukrajinom (tj. Malom Rusijom), Mađarskom, Moldavijom i Rumunijom. Naravno da ruska vojska može i u sadašnjim geopolitičkim uslovima da bude prisutna u srpskim zemljama (ako američka može na KosMetu može i ruska za početak pored Banjaluke, Merdara, Tutina itd.) ali to pre svega zavisi od samosvesti etno-srpskih birača na izborima za Predsednika i Narodnu skupštinu. Međutim, na žalost, ne bi me nimalo iznenadilo da na predstojećem referendumu za ulazak u NATO većina etno-Srba iz Srbije (za manjine se zna za koga će da glasaju) izabere opciju kopanja svoje sopstvene grobnice.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 25 jun 2009 09:02
Kalasnikov
Optimisticna prognoza? Masta coveka koji nikad nije ziveo pod ruskom okupacijom i ne zna sta ona znaci. Jugoslovenski komunisti su takodje idealizovali Sovetski Savez pre drugog svetskog rata. Sad ovu ulogu idola ima Rusija.
Preporuke:
0
0
14 četvrtak, 25 jun 2009 12:15
svjetska lada
Autor je mogao napisati i ovako:
Svi inostrani neutralni istrazivaci se slazu u jednom da su krupne politicke greske i sovinisticka politika od strane srpske vlade u Beogradu krucijalno uticale na podgrejavanje separatistickih tendencija u Sloveniji ,Hrvatskoj,BiH i Makedoniji a posle i u CG
Preporuke:
0
0
15 četvrtak, 25 jun 2009 13:44
Vladislav B. Sotirović
Poštovani Svjetska lada, autora teksta su u osnovnoj školi u centralnoj Šumadiji učili da ne laže (iliti po evropski da svesno ne govori neistinu) pa je to jedini razlog zašto nije napisao onako kako vas uče u Lipoj Vašoj u okviru ozvaničene znanstvene laži - Tuđmanologije.
Preporuke:
0
0
16 petak, 26 jun 2009 10:06
Gubernator
Jedino se za Poljsku i Čehoslovačku može reći da us bile pod Sovjetskom "okupacijom". Što se tiče ostalih, svi oni su 1941. zajedno sa Hitlerom napali SSSR u želji da otkinu neko parče za sebe i pri tome počinili nebrojene zločine (uključujući genocid) nad narodom okupiranih područja. I šta su nakon toga mogli očekivati Mađari, Nemci, Bugari, Rumuni? Da im Rusi kažu: "pa dobro, malo ste se zaneli u ubijanju, nema veze"!

Dakle, tih 50 godina je malo, ako se uporedi sa zverstvima učinjenim Ruskom, Ukrajinskom i Beloruskom narodu. Ukupan broj žrtava tokom Sovjetskih intervencija u nekim od tih država nije ni 0,2% pobijenih sovjetskih građana. Pogledajte slike gde Mađari na ulici muče i ubijaju zarobljene sovjetske vojnike. To nisu snimci iz 40-ih, već iz 50-ih i to neposredno nakon početka nemira u Mađarskoj, a pre ulaska snaga Varšavskog ugovora. Mislite da bi SAD tako nešto tolerisale? Pa niko na svetu ne bi, osim možda našeg aktuelnog režima.

Ovo nije odbrana sistema i režima u SSSR (najviše zla je naneo sopstvenom narodu), već prosto reakcija na antirusku histeriju koja se iz zapadnih medija preliva u glave ovdašnjih NVO-LDP aktivista.

Treba malo i pogledati i pročitati, pre nego što se izvaljuju fraze o "okupaciji" i sl.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner